Üniversite öğrenci adayları kyk başvuruları tarihleri

ÖSYM, dün akşam ÖSYS sonuçlarını açıkladı. ÖSYM beklendiği gibi ÖSYS sonuçlarını diğer yıllara göre daha erken açıkladı.

ÖSYM , Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS ) tercih ve yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları ile sınavsız geçiş kapsamında tercih gönderen 1 milyon 112 bin 447 adaydan 672 bin 417 aday üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına yerleşti. Üniversitelerin lisans programlarında 36 bin 183, ön lisans programlarında ise 73 bin 6 kontenjan boş kaldı.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 24 Mart'ta gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile 15-16 ve 22-23 Haziran'da Lisans Yerleştirme Sınavları'na göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerini tamamladı. Sınavsız geçiş hakkına sahip meslek lisesi mezunları da ön lisans programlarına yerleştirildi.

KYK başvuruları ne zaman başlıyor

Gençlilk ve Spor Bakanlığı 2013-2014 yılında ara sınıf öğrencilerinin yurt başvurularını almaya başlayacağı tarihi duyurdu. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre başvurular 1 Temmuz - 4 Ağustos 2013 tarihi olarak belirlendi.

Ara sınıf öğrencilerinin 1 Temmuz- 4 Ağustosda yapmaya başlayacağı YURTKUR başvurularını kabul edecek olan Gençlik ve Spor Bakanlığı yüksek lisans, doktora, ön kayıt, özel yetenek,dikey ve yatay geçiş sınavı ile gelecek öğrenciler için ise başvuru tarihleri 9-22 Eylül olarak belirlendi.

Adaylar başvurularını KYK'nın resmi internet sitesinden yapabilecekler.

Konular